Gizemli Diyarlara Yolculuk


 
GİZEMLİ DİYARLARA YOLCULUK
(KAPADOKYA)
Yine hayalimde olan bir bölgeyi gezmenin gururunu ve sevincini yaşamaktayım. Türkiye'nin gezilecek en güzel yerleri listenin en başında yer alan "Kapadokya❞ şüphesiz ki muazzam bir doğa harika turistik bir cennet. Kapadokya Anadolu'nun en önemli yerleşim yerlerinden. Bölge bir çok medeniyete ev sahipliği yaptığı için kalıntılar ve tarihi eserler o kadar fazla. Kapadokya turu bir kültür turudur. Bu gezi kapsamında İç Anadolu da bulunan tarihi ve kültürel yerleri ziyaret etme fırsatı buluyorsunuz. Peri bacaları Güvercinlik Vadisi, Ihlara Vadisi, Açık Hava Müzeleri, yeraltı şehirleri, Mağaralar, sığınaklar ve tarihi kiliseler zengin bir kültür mirası olarak turda karşımıza çıkıyor. Eğer rehberleriniz bilgili, deneyimli ve değerli ise tur tadından yenmez. Ben Anna Turizm ile tura katıldım. Bu benim Kapadokya ya ikinci gidişim. İlkbahar mevsiminde gitmiştim. Şimdi de ayrı bir güzelliği olduğunu keşfettim tam zamanı. Rehberlerimiz Neslihan Hanım ve Canan Hanıma gerçekten bu işte bilgili ve deneyimli bir rehber oldukları için zamanı doğru kullanarak bizleri çok güzel yönlendirdiler. Bize gün boyu dolu dolu vakit yaşattıkları için kendilerine çok teşekkür ederim. Bu benim ilk turum değil. Fakat Neslihan Hanım ve Canan Hanımla bir çok tur gezilerine katıldım. Katıldığım her gezide tarih ve birçok yönden kültürümün arttığını farkettim. Kendilerine yaşattıkları bu güzel aktivitelerden ve güzelliklerden dolayı çok teşekkür ederim.
15 Ekim 2016 cumartesi sabahı 06:00 itibariyle gizemli diyara yolculuğumuz başlıyor. Hepimiz bunun heyecanı ile yola çıktık. Yolculuğumuz çok güzel başladı ve herkes birbiriyle hemen kaynaşmaya başladı. Değerli rehberlerimiz Neslihan Hanım ve Canan Hanım sayesinde güzel bir çay ve kahvaltı altı diye adlandırdığımız aparatif atıştırmalıklarla güneşin doğuşunu ve eşsiz güzelliğini izleyerek yolumuza devam ettik. Güneşin doğuşunu izlerken çayı yudumlamakta ayrı bir keyif veriyor. Saat 08:30 da Aksaray da muhteşem bir kahvaltı sonrasında "Somuncu Baba Türbesi" ni ziyaret ettik. Gerçekten çok etkileyici ve muhteşem bir yer insana huzur veriyor. Beni orada en çok etkileyen şey Somuncu Baba'nın "Çilehanesi" oldu. İçeride apayrı bir maneviyat ve çok güzel bir koku hissettim bu beni çok derinden etkiledi. Türbe ziyaretimizden sonra yolumuza kaldığımız yerden devam ettik. Güzergah Ihlara Vadisi. Cennetin bir komşusu gibi büyüleyici bir manzara. Basamakları her ne kadar kolay inip çıkarken zor olsa da görmeye değer bir güzellik olduğunu belirtmek isterim. Temiz hava, akan mis gibi su, yeşillikler ve mağaralar arasında gezintiyi yaptığınızı düşünün öylesine güzel ve büyüleyici. Ihlara vadisine veda ederek oradan ayrılıp yolumuza devam ediyoruz. Güzergah Derinkuyu beldesine bağlı kaymaklı ve yeraltı şehirleri. Kaymakli
beldesine geldiğimizde bizi rehberimiz Ahmet bey karşılıyor. Sonra grubumuzla beraber yeraltı şehir mağaralarına doğru ilerliyoruz. Sonra hep beraber mağarada geziye başlıyoruz. Oldukça dar tünellerden, merdivenlerden geçip geçmiş zamanda buralarda yaşamış insanların yaşam alanlarına şahit oluyorsunuz. Yer yer ışıklandırılmış yeraltı şehrinde oturma odaları, toplantı bölümleri, mezarlıklar, mutfaklar, sığınaklar ve ibadethaneler. Burası Hristiyanlığın ilk zamanlarda hem saklanma hem de ibadet yerleri olarak kullanılmış. 1. Ve 2. Katlarda vaftiz yeri, ambar, mutfak, yatak odaları, şarap mahzenleri ve ahırlar var. 3. Ve 4. Katlarda gizlenme yerleri ve silah depoları var. Bu arada öyle bir teknik ve mimari kullanılmış ki; bunu yapan insanlar bunu nasıl yapar ve bu tekniğe nasıl sahipler diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Diğer tüneller ziyarete kapatılmış. Nedeni ise bir çok bölgeye yayıldığı için yeraltı şehri civar ev ve köylere kiliseye ve yerleşim yerlerine çıkışları var. Bu yüzden tünellerin çoğu ziyarete kapatılmış. Bu da efsane bir deneyimdi benim için. Mağara gezimizden sonra açık büfe öğle yemeğimizi yedik. Sonra Avanos'ta çömlek atölyelerine geçtik. Bizlere nasıl yapıldığına dair bilgiler verildi ve koleksiyonlarını gezdik. Gerçekten koleksiyonlar muhteşemdi. Sonra peribacalarının o eşsiz ve büyüleyici görüntüleri için Göreme'ye doğru yola koyulduk. Gittiğimiz yerlerde güzel fotoğraf kareleri aldık. Artık ayrılık vakti. En son Nevşehir'in meşhur kabak çekirdeği için alışverişlerimizide yaptıktan sonra Konya ya dönüş başladı. Hepimiz çok yorulmuştuk ama inanılmaz mutlu ve huzurluyduk. Kapadokya kesinlikle bambaşka bir bölge. Yerleşim yerleri, evler ve insanların yaşadığı alanları hala canlı görmek insanı inanılmaz etkiliyor. Kesinlikle büyüsü bozulmayacak yerlerden birisi Kapadokya.. Zaman kaybetmeden gitmenizi ve görmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Maddi imkanlarınız uygun olduğu sürece bu güzelliklerden mahrum etmeyin kendinizi..
Neslihan Hanımın ve Canan Hanımın emeklerine ve yüreklerine sağlık. Bize dolu dolu bir gün yaşattıkları için kendilerine çok teşekkür ediyorum. Allah sabrınızı ve gücünüzü artırsın inşallah. Anna Turizm çalışan ve yetkililerine de çok teşekkür ediyorum..
Bir başka turunuzda görüşmek dileğiyle..
Hoşçakalın..
DİLEK YARDIM
ANNA